Uczniowie odbierają obrazki z kosmosu

liceum

Możliwość komentowania Uczniowie odbierają obrazki z kosmosu została wyłączona 15 lutego 2019 /

U nas dzisiaj duże poruszenie. Uczniowie polują na obrazki z ISS. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) co pewien czas przesyła z kosmosu na ziemię obrazy metodą SSTV (dzwięki, które “rysują” obrazki). Ci, którzy potrafią i mają czym mogą takie zdjęcia przyjąc i zdekodować. Bardzo ciekawa i pouczająca zabawa.
Na stoliku masa kabli i sprzętu. I wielka radość na twarzach. Z takiej okazji zawsze mogą liczyć na zwolnienie z lekcji. Ale radość była nie z tego, ale z tego co się pojawiało na telefonach i ekranie laptopa.
Powoli rysowały się zdjęcia nadane z kosmosu. Jeden z uczniów obraca anteną, inny z komórką (w telefonie ma aplikację pokazującą pozycję ISS wzgledem obserwatora) pokazuje mu kierunek obrotu anteny, inni z zapartym tchem patrzą jak dzwięk zmienia się w obrazek. Kosmiczna przygoda.
Po odbiorze obrazki są wysyłane do NASA, a uczniowie (każdy z osobna) otrzymają specjalny dyplom jako współpracownicy NASA z Marek. Piękne trofeum. W załaczniku dyplom jednego z uczniów za odebranie obrazków z poprzednich przelotów ISS.