liceum podstawowa

Możliwość komentowania Nasi uczniowie uczestniczyli w ważnej akcji Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej została wyłączona 6 września 2018 /

W środę 5 września Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa MASR miała unikalne ćwiczenia. Gdzieś była stacja automatyczna (beacon), która od 20 do 22 nadawała sygnał SSTV na pewnej częstotliwości. Stacje, który słyszą sygnał – bardzo słaby jedynie 2 W – raportowały swoje położenie, rodzaj anteny, siłę sygnału. Tworzono mapę dzięki której można było znaleźć źródło sygnału. Może to być bardzo ważne w przypadku rożnego rodzaju akcji poszukiwawczych i ratunkowych.

Beacon był nieumieszczony w naszym budynku i obsługiwany przez naszych uczniów. Testowali przy okazji wydajny i dobry sposób wysyłania obrazków SSTV na potrzeby naszych misji balonowych.

Beacon – stacja automatyczna, która nadaje na określonej częstotliwości pewien wcześniej ustalony sygnał.

SSTV (ang. Slow Scan TeleVision) – jeden ze sposobów przesyłania obrazów drogą radiową. Jest to system telewizyjny, wykorzystywany najczęściej do łączności amatorskiej w zakresie fal krótkich.W emisji SSTV czas przesyłu pojedynczego obrazu zawiera się pomiędzy kilkunastoma sekundami a kilkoma minutami, zależnie od sposobu zakodowania sygnału SSTV i rozdzielczości obrazu.

Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa jest częścią SP EmCom (SP Emergency Communications) specjalistycznej grupy Polskiego Związku Krótkofalowców zajmującej się tematyką łączności kryzysowej realizowanej przez krótkofalowców oraz czynnie uczestniczącą w życiu społecznym kraju poprzez bezinteresowne niesienie pomocy obywatelom oraz wpieranie działań administracji publicznej w czasie zdarzeń kryzysowych, w zakresie przekazywania informacji z obszarów pozbawionych powszechnej łączności telekomunikacyjnej.