Pierwsza pozycja Wydawnictwa Michalickich Szkół

gimnazjum liceum

Możliwość komentowania Pierwsza pozycja Wydawnictwa Michalickich Szkół została wyłączona 16 grudnia 2017 /

Ruszyło wydawnictwo michalickich szkół w Markach. Pierwsza książka to zbiór utworów 9 autorów uczniów i dwóch nauczycieli naszych szkół. Teksty składające się na tę książkę są poetyckie ze względu na dwie cechy, choć nie wszystkie są wierszami. Otóż utwory te mówią Prawdę (stąd wartościowe novum) i dobrze, miło się z nimi obcuje, czyta je (mają więc muzyczność).

Niejeden wybitny kaznodzieja z przykrością stwierdziłby, że parabole księdza Grzegorza lepiej i głębiej trafiają do serca i umysłu odbiorcy. Ezop popłakałby się jak bóbr, gdyby przeczytał bajkę naszej AQ (Antoniny Domańskiej), Anioł Ślązak jest dumny w Niebie, że ma następcę Antoniusa Bieleniusa (Antoni Bieleń). Weryzm Juliana zadziwiłby Stefana Żeromskiego. Metafizyczna erotyka Marcina cieszy Św. Jana od Krzyża, prawdziwość fabuły Marysi Wojtkowskiej stawia ja w rzędzie z Panią Bovary, Andrzej Bursa cieszy się z poetyckiego następcy Michasia Rudnika, Safona milknie, kiedy Martynę widzi, że bardziej wrażliwa…

Jest to pierwsza książka, ale nie ostatnia. Każdego roku będzie ogłoszony konkurs literacki „Daję słowo” w którym nagrodą będzie wydrukowanie książki z tekstami młodego talentu. Książki mają ISBN i zostaną rozesłane do bibliotek. Twórca trafi do bazy danych literatów.

Kolejną książką będzie historia katolickiego gimnazjum w Markach. Ma trzy części: historyczno-naukową, humorystyczną, specyfika szkoły w fotografii. Proces edycyjny bardzo zaawansowany.

Marcin Jędrzejczak – nauczyciel j. polskiego, inicjator Wydawnictwa