Sonda z 10 marca odzyskana!

Możliwość komentowania Sonda z 10 marca odzyskana! została wyłączona 26 czerwca 2018 /

10 marca został wypuszczony balon stratosferyczny – projekt edukacyjny gimnazjalistów z katolickiej szkoły księży michalitów w Markach. Wylądowała na Ukrainie. Dwa dni później zadzwonił Ukrainiec i powiedział, że ma to, co spadło. Zależało nam na powrocie głownie nośników danych. Sprzęt można odbudować, ale najbardziej szkoda wyników badań i zdjęć. Umówiliśmy się na zwrot. Pojechał człowiek, Ukrainiec żeby łatwiej się dogadać. Posiadacz naszej sondy, mimo wcześniejszych ustaleń, nie chciał wyjść z domu. Człowiek wrócił z niczym. Ukrainiec przestał odbierać telefon.

W połowie czerwca zadzwonił inny mieszkaniec Ukrainy. Całkiem dobrze mówił w naszym języku. Usłyszał, że otrzyma 100 Euro, zresztą tak jak jego poprzednik. Zgodził się. Miał zadzwonić jak przyjedzie do Polski. Zadzwonił w ostatni piątek. Umówiliśmy się na niedzielę na parkingu przy Tesco w Grójcu.
Przyjechał. Rozejrzał się i jak w sensacyjnym filmie oddał reklamówkę ze sprzętem i zabrał 100 Euro. Szybko odjechał.
W reklamówce było wszystko. Sam ładunek otwarty i chociaż wszystko było, to dokładnie przejrzane. Kabelki podpięte, ale nie tam gdzie wcześniej. Ale dane na karcie w całości. Balon się rozszczelnił (zazwyczaj balony pękają na pewnej wysokości) i został przez kogoś złożony w idealny kwadrat (na ile się da taki kształt złożyć). W pakunku na ładunek moi uczniowie skruszyli styropian aby zrobić izolację cieplną. Kulki styropianu wysypane z ład

unku i elegancko zapakowane w oddzielny woreczek starannie zaklejony.
Nikt nie przypuszczał, że przygoda tak się potoczy.

W przyszłym roku co najmniej 4 projekty uczniów z różnymi badaniami w kosmosie w tym razem z uniwersyteckimi naukowcami. W tym roku podjęliśmy dwie próby. Za drugim razem, 10 czerwca, po 2 godzinach lotu balon pękł, a po 3 godzinach odzyskaliśmy całość.

Na deser kilka zdjęć z perspektywy sondy.

Ostatnie chwile na ziemi

Czas start!