Uczciliśmy chrzest Polski i pamięć zamordowanych w Katyniu

wiadomości

Możliwość komentowania Uczciliśmy chrzest Polski i pamięć zamordowanych w Katyniu została wyłączona 28 kwietnia 2016 /

Po obfitym obiedzie, z pączkiem na deser, rozpoczęliśmy świętowanie 1050 rocznicy chrztu Polski. Na początku uczniowie udali się klasami do kościoła parafialnego. Pochód rozpoczynał Poczet Sztandaru Katolickiego Gimnazjum. Mszy św. przewodniczył ks. Dyrektor, a krótką homilie wygłosił ks. Prefekt. W trakcie Mszy świętej odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne.

Po Mszy świętej udaliśmy się pod Dąb Pamięci jaki został zasadzony 13 kwietnia 2010 roku na terenie michalickich szkół w Markach (w naszym mieście takich dębów zasadzono 6). Niedawno został wymurowany skromny, ale ładny postument z tablicą upamiętniającą postać urodzonego w 1901 roku kapitana Stanisława Edwarda Burdzińskiego, syna Franciszka, zamordowanego w Katyniu. Pod postumentem zapaliliśmy znicz oraz odmówiliśmy modlitwę za zamordowanych w Katyniu.
Później społeczność szkół michalickich udała się do auli Liceum. Tam Pan Marek Tyburski wygłosił przemówienie na temat znaczenia chrztu Polski dla polskiej państwowości. Następnie uczniowie klasy III b w bardzo ciekawy sposób przedstawili historię Polski od Mieszka I aż do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Na zakończenie odbył się finał konkursu 1 z 10. Wygrali Jakub Dłuski i Kacper Dąbrowski. Wygrani otrzymali nagrody rzeczowe (historyczne gry planszowe).

 

Dęby pamięci. W 2008 roku zainaugurowano program społeczny upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej: “KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”. Celem programu jest uczczenie pamięci ofiar, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 dębów pamięci. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko.

Comments are closed.

Skip to content