Wielki Post w naszych szkołach

Nabożeństwa pokutne  dla chętnych (po nabożeństwie zapraszamy na śniadanie):

– Gorzkie Żale – środa godz. 7.00

– Droga Krzyżowa – piątek godz. 7.15

Krótkie słowo Papieża Franciszka na Wielki Post:

Pościć, czyli uczyć się zmieniać nasz stosunek do innych i do stworzeń: przechodzić od pokusy “pożerania” wszystkiego, celem zaspokojenia naszej chciwości, do umiejętności cierpienia z miłości, która może wypełnić pustkę naszego serca.

Modlić się, aby umieć wyrzec się bałwochwalstwa i samowystarczalności naszego ja i uznać, że potrzebujemy Boga i Jego miłosierdzia.

Dawać jałmużnę, czyli porzucić nierozsądny styl życia i gromadzenie wszystkiego dla siebie w iluzji zabezpieczania przyszłości, która do nas nie należy. I w ten sposób na nowo odkryć radość z planu, którym Bóg objął stworzenie i nasze serca, planu miłości Boga, naszych braci i całego świata, i w tej miłości odnaleźć prawdziwe szczęście”.

Możliwość komentowania Wielki Post w naszych szkołach została wyłączona 5 marca 2019 /

Rekolekcje wielkopostne w naszych szkołach

liceum podstawowa

Na dzień przed Środą Popielcową zakończyły się rekolekcje wielkopostne w michalickich szkołach w Markach. Tradycją jest to, że rekolekcje wielkopostne trwają dwa dni, a wcześniej jeden dzień rekolekcje adwentowe.

W tym roku rekolekcje z dużym przytupem. Zaprosiliśmy zespół „Porozumienie”. Muzycy nie tylko wspaniale grali, ale i każdy z nich dał żywe świadectwo swojego życia. Takiej ciszy jak po świadectwach muzyków na auli nie było nigdy. Dla kontrastu było też sporo głośnej, ale dobrej i pełnej ducha muzyki.

Kiedy jedna grupa słuchała świadectw i koncertu, druga uczestniczyła w spotkaniu z Filipinką Mellany Tancangco, która dawała świadectwo wiary i ukazywała jak wygląda Kościół na Filipinach. Mellany jest z wykształcenia teologiem. Mówiła do uczniów w języku angielskim z wstawkami polskimi, a uczniowie po angielsku zadawali jej pytania. Była zdumiona, jak sama to wyraziła, mądrymi pytaniami.

Uczniowie jednym głosem mówili, ze czas rekolekcji był bardzo udany.

Niżej link z utworem zespołu “Porozumienie”.

Możliwość komentowania Rekolekcje wielkopostne w naszych szkołach została wyłączona 5 marca 2019 /

Bal na rolkach

Kiedy starsi uczniowie trwali na naukach rekolekcyjnych, najmłodsi z michalicich szkół w Markach przeżywali bal ostatkowy. Bardzo nietypowy bo… na rolkach. Konieczne było przebranie.
Od rana najmłodsi uczniowie dekorowali salę. Nauczycielki, też w przebraniach, od rana ustawiały nagłośnienie. Te przygotowania okazały się bardzo przydatne – w połowie balu z powodu awarii wyłączono prąd w całych Markach. Dzięki głośnikowi z akumulatorem zabawa mogła trwać dalej.
Uczniowie przygotowali słodkie przekąski i napoje. Chociaż sala gimnastyczna jest bardzo mała, zabawa była przednia. Okazało się, że na rolkach można nie tylko jeździć, ale tez tańczyć, robić węże i świetnie się bawić w rytm muzyki.
W michalickiej szkole podstawowej w Markach jazda na rolkach jest obowiązkowa na lekcjach wychowania fizycznego w klasach nauczania początkowego.

Możliwość komentowania Bal na rolkach została wyłączona 5 marca 2019 /